Assmann WSW Components A-TB350-VK16
Part No.:
A-TB350-VK16
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK HDR 16POS 45DEG 3.5MM
Shipping
A-TB350-VK16 Information
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
16
Positions Per Level:
16
Pitch:
0.138" (3.50mm)
Header Orientation:
45°
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
10 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C