Assmann WSW Components A-TB350-TT22
Part No.:
A-TB350-TT22
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK PLUG 22POS 3.5MM
Shipping
A-TB350-TT22 Information
Active
Type:
Plug for Unshrouded Header
Number of Positions:
22
Positions Per Level:
22
Pitch:
0.138" (3.50mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
90°
Termination Style:
Screw
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
10 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C