Assmann WSW Components A-TB350-OQ13CH
Part No.:
A-TB350-OQ13CH
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK HDR 13POS 90DEG 3.5MM
Shipping
A-TB350-OQ13CH Information
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
13
Positions Per Level:
13
Number of Levels:
1
Pitch:
0.138" (3.50mm)
Header Orientation:
90°, Right Angle
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
10 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C