Assmann WSW Components A-TB0762-03SRG02-GN
Part No.:
A-TB0762-03SRG02-GN
Shipping
A-TB0762-03SRG02-GN Information
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
3
Positions Per Level:
3
Pitch:
0.300" (7.62mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - UL:
15 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
12-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
0.08-4mm²
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C