Assmann WSW Components A-TB0762-02SRG01-GN
Part No.:
A-TB0762-02SRG01-GN
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERMINAL BLOCK
Shipping
A-TB0762-02SRG01-GN Information
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
2
Positions Per Level:
2
Number of Levels:
1
Pitch:
0.300" (7.62mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw - Rising Cage Clamp
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
32 A
Voltage - UL:
400 V
Wire Gauge or Range - AWG:
10-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
0.25-6mm²
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C