Assmann WSW Components A-TB0508-13SFG01-BK
Part No.:
A-TB0508-13SFG01-BK
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Shipping
A-TB0508-13SFG01-BK Information
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
13
Positions Per Level:
13
Pitch:
0.200" (5.08mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
20 A
Voltage - UL:
320 V
Wire Gauge or Range - AWG:
12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
0.14-4mm²
Color:
Black
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C