Littelfuse Inc. AK6-076C-12
Part No.:
AK6-076C-12
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Description:
TVS DIODE 76VWM 140VC AXIAL
Shipping
AK6-076C-12 Information
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Series:
AK6
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
76V
Voltage - Breakdown (Min):
85V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
140V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6000A (6kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
6500pF @ 10kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)