Conesys AE774W12-10SY
Part No.:
AE774W12-10SY
Description:
CONN RCPT FMALE 10POS CRIMP
Shipping
AE774W12-10SY Information
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
10
Shell Size - Insert:
12-10
Shell Size, MIL:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:
Front Side Nut
Orientation:
Y
Shell Finish:
Olive Drab Cadmium
Color:
Olive Drab
Current Rating (Amps):
7.5A
Voltage Rating:
600VDC