Conesys AE156T15F15SA
Part No.:
AE156T15F15SA
Manufacturer:
Conesys
Category:
Circular Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN RCPT FMALE 15POS CRIMP
Shipping
AE156T15F15SA Information
Manufacturer:
Conesys
Series:
MIL-DTL-38999 Series I
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
15
Grade:
Qualification:
Shell Size - Insert:
15-15
Shell Size, MIL:
Mounting Type:
Panel Mount
Mounting Feature:
Flange
Termination:
Crimp
Fastening Type:
Bayonet Lock
Orientation:
A
Primary Material:
Metal
Shell Material:
Aluminum
Shell Finish:
Nickel
Contact Finish - Mating:
Gold
Color:
Silver
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
Shielding:
Shielded
Current Rating (Amps):
7.5A, 13A