YAGEO AC0805FR-075K6L
Part No.:
AC0805FR-075K6L
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/8W 0805
Shipping
AC0805FR-075K6L Information
Active
Resistance:
5.6 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)