YAGEO AC0603FR-072K4L
Part No.:
AC0603FR-072K4L
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/10W 0603
Shipping
AC0603FR-072K4L Information
Active
Resistance:
2.4 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)