YAGEO AC0402FR-0720KL
Part No.:
AC0402FR-0720KL
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES SMD 20K OHM 1% 1/16W 0402
Shipping
AC0402FR-0720KL Information
Active
Resistance:
20 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.015" (0.37mm)