Vishay Sprague 695D156X9015E2T
Part No.:
695D156X9015E2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2410 (6024 Metric)
Description:
CAP TANT 15UF 10% 15V 2410
Shipping
695D156X9015E2T Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, 695D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
15 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.3Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.236" L x 0.095" W (6.00mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max):
0.065" (1.65mm)