Vishay Sprague 695D105X9050D2T
Part No.:
695D105X9050D2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1810 (4724 Metric)
Description:
CAP TANT 1UF 10% 50V 1810
Shipping
695D105X9050D2T Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, 695D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
8Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.185" L x 0.095" W (4.70mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.79mm)