Vishay Sprague 595D475X0010T2T
Part No.:
595D475X0010T2T
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 10V 0805
Shipping
595D475X0010T2T Information
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
8.6Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Height - Seated (Max):
0.057" (1.45mm)