Vishay Sprague 594D106X9020B2T
Part No.:
594D106X9020B2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1611 (4028 Metric)
Description:
CAP TANT 10UF 10% 20V 1611
Shipping
594D106X9020B2T Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, 594D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
850mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.087" (2.20mm)