Vishay Sprague 593D107X0010E2TE3
Part No.:
593D107X0010E2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT 100UF 20% 10V 2917
Shipping
593D107X0010E2TE3 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, 593D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.170" (4.32mm)