Vishay Sprague 592D106X0016C2W15H
Part No.:
592D106X0016C2W15H
Package:
2812 (7132 Metric)
Description:
CAP TANT 10UF 20% 16V 2812
Shipping
592D106X0016C2W15H Information
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)