Vishay Sprague 591D475X0035B2T15H
Part No.:
591D475X0035B2T15H
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 35V 1611
Shipping
591D475X0035B2T15H Information
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
800mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)