Vishay Sprague 591D106X0020B2T15H
Part No.:
591D106X0020B2T15H
Description:
CAP TANT 10UF 20% 20V 1611
Shipping
591D106X0020B2T15H Information
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)