Vishay Sprague 572D686X96R3S2T
Part No.:
572D686X96R3S2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
CAP TANT 68UF 10% 6.3V 1206
Shipping
572D686X96R3S2T Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, 572D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
900mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)