Bourns Inc. 5.0SMDJ64A-Q
Part No.:
5.0SMDJ64A-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Description:
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB
Shipping
5.0SMDJ64A-Q Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
5.0SMDJ-Q
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
64V
Voltage - Breakdown (Min):
71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
48.6A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)