Vishay Sprague 299D475X9035CB6
Part No.:
299D475X9035CB6
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 35V RADIAL
Shipping
299D475X9035CB6 Information
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.280" L x 0.230" W (7.10mm x 5.84mm)
Height - Seated (Max):
0.380" (9.65mm)