YAGEO 20KPA32CA/B
Part No.:
20KPA32CA/B
Manufacturer:
YAGEO
Category:
TVS Diodes
Package:
P600, Axial
Description:
TVS P600 32V 54.3V BOX
Shipping
20KPA32CA/B Information
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
P600, Axial
Series:
20KPA
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
32V
Voltage - Breakdown (Min):
35.74V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
54.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
372A
Power - Peak Pulse:
20000W (20kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)