onsemi 1SMF16BT1
Part No.:
1SMF16BT1
Manufacturer:
onsemi
Category:
TVS Diodes
Package:
SOD-123F
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC SOD123FL
Shipping
1SMF16BT1 Information
Manufacturer:
onsemi
Package/Case:
SOD-123F
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)