onsemi 1SMB75AT3
Part No.:
1SMB75AT3
Manufacturer:
onsemi
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB
Shipping
1SMB75AT3 Information
Manufacturer:
onsemi
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
245pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)