onsemi 1SMB70AT3G
Part No.:
1SMB70AT3G
Package:
DO-214AA, SMB
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC SMB
Shipping
1SMB70AT3G Information
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Capacitance @ Frequency:
260pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)