onsemi 1SMB60CAT3
Part No.:
1SMB60CAT3
Manufacturer:
onsemi
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMB
Shipping
1SMB60CAT3 Information
Manufacturer:
onsemi
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
150pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)