onsemi 1SMB51CAT3
Part No.:
1SMB51CAT3
Package:
DO-214AA, SMB
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMB
Shipping
1SMB51CAT3 Information
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Capacitance @ Frequency:
175pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)