onsemi 1SMB40CAT3G
Part No.:
1SMB40CAT3G
Package:
DO-214AA, SMB
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB
Shipping
1SMB40CAT3G Information
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Capacitance @ Frequency:
220pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)