onsemi 1SMB16AT3G
Part No.:
1SMB16AT3G
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB
Shipping
1SMB16AT3G Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Capacitance @ Frequency:
965pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)