onsemi 1SMB160AT3G
Part No.:
1SMB160AT3G
Manufacturer:
onsemi
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB
Shipping
1SMB160AT3G Information
Manufacturer:
onsemi
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
125pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)