onsemi 1SMA70CAT3
Part No.:
1SMA70CAT3
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC SMA
Shipping
1SMA70CAT3 Information
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.5A
Power - Peak Pulse:
400W
Capacitance @ Frequency:
95pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)