onsemi 1SMA60CAT3G
Part No.:
1SMA60CAT3G
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMA
Shipping
1SMA60CAT3G Information
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.1A
Power - Peak Pulse:
400W
Capacitance @ Frequency:
110pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)