onsemi 1SMA48CAT3G
Part No.:
1SMA48CAT3G
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC 6TDFN
Shipping
1SMA48CAT3G Information
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.2A
Power - Peak Pulse:
400W
Capacitance @ Frequency:
135pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)