onsemi 1SMA24CAT3G
Part No.:
1SMA24CAT3G
Manufacturer:
onsemi
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA
Shipping
1SMA24CAT3G Information
Manufacturer:
onsemi
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.3A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
260pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)