onsemi 1SMA22CAT3
Part No.:
1SMA22CAT3
Manufacturer:
onsemi
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMA
Shipping
1SMA22CAT3 Information
Manufacturer:
onsemi
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
22V
Voltage - Breakdown (Min):
24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
280pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)