onsemi 1SMA18CAT3
Part No.:
1SMA18CAT3
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA
Shipping
1SMA18CAT3 Information
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.7A
Power - Peak Pulse:
400W
Capacitance @ Frequency:
335pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)