onsemi 1SMA13AT3G
Part No.:
1SMA13AT3G
Manufacturer:
onsemi
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMA
Shipping
1SMA13AT3G Information
Manufacturer:
onsemi
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
13V
Voltage - Breakdown (Min):
14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
18.6A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
860pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)