onsemi 1SMA12AT3G
Part No.:
1SMA12AT3G
Manufacturer:
onsemi
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA
Shipping
1SMA12AT3G Information
Manufacturer:
onsemi
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.1A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
925pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)