onsemi 1PMT51AT1
Part No.:
1PMT51AT1
Manufacturer:
onsemi
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-216AA
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC POWERMITE
Shipping
1PMT51AT1 Information
Manufacturer:
onsemi
Package/Case:
DO-216AA
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)