Microchip Technology 1N5653E3
Part No.:
1N5653E3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-202AA, DO-13, Axial
Description:
TVS DIODE 55.1VWM 98VC DO13
Shipping
1N5653E3 Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-202AA, DO-13, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
55.1V
Voltage - Breakdown (Min):
61.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
98V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TA)