Microchip Technology 1N5631A/TR
Part No.:
1N5631A/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-13
Description:
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC DO13
Shipping
1N5631A/TR Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-13
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.02V
Voltage - Breakdown (Min):
7.79V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
124A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)