Vishay Sprague 199D685X0035D2V1
Part No.:
199D685X0035D2V1
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 35V RADIAL
Shipping
199D685X0035D2V1 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTALEX™, 199D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.400" (10.16mm)
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)