Vishay Sprague 199D565X9035DZV1
Part No.:
199D565X9035DZV1
Description:
CAP TANT 5.6UF 10% 35V RADIAL
Shipping
199D565X9035DZV1 Information
Capacitance:
5.6 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.460" (11.68mm)
Lead Spacing:
0.125" (3.18mm)