Vishay Sprague 199D475X9016B7V1E3
Part No.:
199D475X9016B7V1E3
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 16V RADIAL
Shipping
199D475X9016B7V1E3 Information
Packaging:
Bulk
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.398" (10.12mm)
Lead Spacing:
0.250" (6.35mm)