Vishay Sprague 199D335X5035B6V1E3
Part No.:
199D335X5035B6V1E3
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 3.3UF 5% 35V RADIAL
Shipping
199D335X5035B6V1E3 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTALEX™, 199D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.398" (10.12mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)