Vishay Sprague 199D156X0020DYV1
Part No.:
199D156X0020DYV1
Description:
CAP TANT 15UF 20% 20V RADIAL
Shipping
199D156X0020DYV1 Information
Packaging:
Bulk
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
20 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max):
Lead Spacing:
0.125" (3.18mm)