Vishay Sprague 199D106X9025C6V1
Part No.:
199D106X9025C6V1
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 10UF 10% 25V RADIAL
Shipping
199D106X9025C6V1 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTALEX™, 199D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.458" (11.64mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)