Vishay Sprague 199D106X0020C2V1E3
Part No.:
199D106X0020C2V1E3
Description:
CAP TANT 10UF 20% 20V RADIAL
Shipping
199D106X0020C2V1E3 Information
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
20 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.360" (9.14mm)
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)